Keď ľudia odhalili blahodarné účinky medu na svoje zdravie a pleť, začali sa zaujímať i o ďalšie produkty zo včelieho úľa. V dnešnom článku vám prezradíme všetko, čo potrebujete vedieť o úžasnom včeľom produkte, o propolise.
Čo je propolis
Propolis je prírodná živicová látka živočíšno-rastlinného pôvodu, ktorú včely zbierajú z pukov stromov v miernom klimatickom pásme. Najčastejšie túto látku zbierajú z rôznych druhov topoľa a iných častí rastlín. Po prinesení do úľa sa propolis využíva najmä ako dezinfekčná a tmeliaca látka.
Zloženie propolisu
Farba propolisu môže byť žltozelená, hnedá alebo tmavočervená. Závisí od biologického pôvodu a času zberu. Propolis má hustú, nerovnorodú štruktúru, špecifickú živicovú vôňu a horkú, slabo pálivú chuť. Je zložený z približne 50 % zo živicových zložiek (flavonoidy, aromatické kyseliny a ich estery), 30 % z vosku (vyššie mastné kyseliny a ich estery, alkoholy), 10% éterických a aromatických olejov, 5 % z kvetového peľu (voľné aminokyseliny a proteíny) a 5 % z ostatných látok, ako sú minerálne látky, ketóny, laktóny, chinóny, steroidy, vitamíny a cukry.
Zaujímavosť: Propolis pochádza zo živíc rôznych drevín a rastlín. Jeho chemické zloženie je preto rôzne. Nerovnaké zloženie biologicky aktívnych látok v propolise pochádzajúcom z rôznych kútov sveta má za následok, že dosiaľ nebol oficiálne štandardizovaný a medicínsky uznaný za liečivo.
Účinky propolisu: Na čo sa používa propolis?
Propolis má viaceré prospešné účinky.
Včelí propolis je silný prírodný antioxidant
Podľa štúdií je antioxidačný účinok propolisu 6-krát väčší, než u ostatných známych antioxidantov. Flavonoidy, medicínsky uznané antioxidanty totiž chránia bunky nášho tela proti škodlivým voľným radikálom. Propolis obsahuje hneď dva zo šiestich skupín flavonoidov. Niet preto pochýb o jeho antioxidačných vlastnostiach.
Propolis ako možná prevencia rakoviny
Antioxidanty ochraňujú bunkové membrány a DNA. Vďaka tomu pôsobia aj ako prevencia nádorových ochorení. Navyše, fenylethylester kyseliny kávovej prítomný v propolise pomáha potláčať rast rakovinotvorných buniek.
Propolis ako pomocník pri tlmení zápalov
Protizápalovo zo skupiny flavonoidov nachádzajúcich sa v propolise pôsobia flavanóny, flavóny, fenolové kyseliny a ich estery. Existuje množstvo príkladov z medicínskej praxe potvrdzujúcich úspešné pôsobenie propolisových tinktúr na zápaly ďasien a celej ústnej dutiny. Tu treba spomenúť aj lokálny anestetický účinok propolisu.
Propolis ako obranca pečene
Fenolové kyseliny, predovšetkým kyselina kávová a ferulová a ich estery zas preukázateľne zabraňujú poškodeniam pečene, keďže sú takisto výraznými antioxidantmi.
Propolis ako prírodné antibiotikum
A konečne, antibiotický, konkrétne antibakteriálny účinok propolisu odhalili už včely. Tie propolis používajú ako ochranu voči najrôznejším bakteriálnym ochoreniam. Flavanóny, flavóny, fenolové kyseliny a ich estery prítomné v propolise stimulujú však i náš imunitný systém.
Propolis vyrobený na vodnej báze je vhodný najmä pre športovcov, oslabených a starších ľudí, ale aj aktívnych vodičov. Neobsahuje alkohol. Užívať ho môžu dokonca aj deti.
Prečo je propolis lepší ako bežné antibiotiká
V porovnaní s klasickými antibiotiakmi je propolis na náš tráviaci trakt šetrnejší. Zároveň, baktérie nie sú schopné vytvoriť si voči propolisu odolnosť. A to pravdepodobne práve preto, že jeho zloženie nie je nikdy rovnaké. Treba však priznať, že úľavu pri užívaní propolisu nepocítite v priebehu 3 až 5 dní, ako tomu býva s bežnými antibiotikami.
Zistite viac o učinkoch propolisu. Pozrite si našu ponuku alebo sa poraďte s našou skúsenou apiterapeutkou Ivetkou Krajňakovou, ako môže propolis pomôcť aj vám.