02.10.2023 16:02:24 | |||||||||||||
Veronika
02.10.2023 12:51:35 Janka |
02.10.2023 10:53:51 Katarína |
02.10.2023 08:48:48 Alena |
02.10.2023 07:46:06 Marián |
|
Svetlana Volynec je riaditeľkou rozvoja spoločnosti "Apiprodukt", viceprezidentka ukrajinskej Asociácie apiterapeutov, certifikovaná detská a rodinná integratívna gestalt psychoterapeutka, autorka a vedúca prakticko-terapeutických kurzov "Cesta šťastných rodičov" a „Som šťastná“.
Nechce sa Vám čítať? Vypočujte si na čo všetko sú včelie produkty skvelé:
Táto otázka doposiaľ vyvoláva polemiku zdravotníckych pracovníkov aj laikov, preto sa skúsme spoločne pozrieť na tento problém.
Som za komplexný prístup v regenerácii a posilňovaní ľudského zdravia. Základnou myšlienkou tohto prístupu je, že organizmus, rovnako ako človek sám, je nedeliteľný a tvorí jednotný celok. Je presnejšie brať do úvahy jednotlivé symptómy (nevoľnosť, vysoký krvný tlak, bolesť brucha, apatia, alergické kožné reakcie) ako signál volania o pomoc, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť, nie však elimináciu, pretože tieto príznaky vymiznú, akonáhle bude určená a odstránená príčina. Hlavným cieľom je obnovenie zdravia, a nie liečba symptómov.
Vo vašom aute sa napríklad rozsvietila kontrolka, ktorá signalizuje, že palivo končí. Existujú dva spôsoby, ako tento problém vyriešiť. Prvý – odpojiť kontrolku, t. j. eliminovať symptóm. Druhý - ísť na čerpaciu stanicu a doplniť kvalitný benzín, čím sa eliminuje hlavná príčina blikania kontrolky. V prvom prípade sa jedná o štandardný postup v medicíne, kde odpojenie kontrolky znamená užitie liekov, t. j. odstránenie vonkajšieho prejavu ochorenia, napríklad bolesti kĺbov. Pôsobenie lieku však prechádza a bolesť neustupuje, pretože príčina nezmizla. Okrem toho, keď sa odstráni jeden symptóm, zvyčajne sa naruší činnosť iných systémov v dôsledku vedľajších účinkov liekov. Nie sú zohľadnené dôsledky metabolizmu mnohých liekov v organizme na enzymatické systémy, podieľajúce sa na našom životnom cykle. Farmaceutické prípravky však môžu byť pri poskytnutí nevyhnutnej pomoci dôležitou súčasťou liečby.
Včelie produkty sú prírodný, svojou podstatou vyvážený komplex vitamínov, makroelementov a stopových prvkov, aminokyselín a živín. Všetky včelie produkty majú dlhodobý efekt, široký rozsah pôsobenia a sú zamerané na posilnenie a obnovenie ľudského imunitného systému, tzn. jeho ochranných vlastností. Môžeme preto s istotou tvrdiť, že včelie produkty nie sú farmaceutické preparáty.
Ideme ďalej, biologicky aktívne doplnky potravy - sú prírodné alebo identické s prírodnými biologicky aktívne látky, získavané z rastlinných, živočíšnych alebo nerastných surovín, ako aj (oveľa zriedkavejšie) cestou chemickej alebo mikrobiologickej syntézy.
Podľa štatistických údajov v Japonsku doplnky stravy pravidelne používa asi 90% populácie, v Spojených štátoch 80%, v Európe 65%, na Ukrajine 6% populácie a v Rusku 5%.
Väčšina biologicky aktívnych doplnkov stravy a všetky syntetické vitamíny sú účinné vtedy, ak ich užívate. Organizmus si pritom v plnom rozsahu neosvojuje syntetické vitamíny, a to dokonca ani v prípade, že v organizme chýbajú. V dôsledku toho všetky vitamínové komplexy a potravinové doplnky len čiastočne odstraňujú bunkový hlad. V kontexte celkovej bunkovej vyčerpanosti je však aj toto dobrým prostriedkom na podporu a posilnenie ľudského organizmu. Doplnky nemôžu liečiť, len pomáhajú nášmu organizmu odolávať radu nepriaznivých faktorov. Podľa definície sú doplnky doplnkami potravy, a nie jej náhradou. Nič nemôže nahradiť jedinečný súbor živín potravy, ktorú vytvorila príroda.
Výživa je jedným z hlavných faktorov určujúcich normálny rast a vývoj organizmu, výkonnosť a ľudské zdravie. V celom svete prebiehajú nepriaznivé zmeny v štruktúre ľudskej výživy, čo sa stáva jednou z hlavných príčin ochorení. Predovšetkým ide o nedostatočnú úroveň príjmu živín - vitamínov, minerálnych látok, nenasýtených mastných kyselín, rôznych iných organických zlúčenín rastlinného a živočíšneho pôvodu, ktoré hrajú dôležitú úlohu v regulácii metabolických procesov a funkcií jednotlivých orgánov a systémov. A tento problém skutočne riešia prírodné včelie produkty ako prirodzená, prírodou vytvorená, surová strava.
Dovoľte mi zacitovať z knihy "Tajomstvo starého medu alebo čo jedli naši predkovia " I. Z. Galimova, rehabilitačného lekára, odborníka na výživu, apiterapeuta: "... je ťažké vytvoriť komplex s niekoľkými desiatkami zložiek, pretože prebieha ich vzájomné protipôsobenie, pričom organizmus potrebuje na deň okolo 600 rôznych komponentov. V klasickej strave získavame maximálne 250-300 ... a v peli rastlín je týchto užitočných mikrokomponentov viac ako 400!
Ak by sme si predstavili celú produkciu zdravia v podobe stupňov, potom to bude vyzerať takto: v dolnej časti sú farmaceutické preparáty, vyššie - vitamíny, ešte vyššie – biologicky aktívne doplnky potravy, a na samom vrchole - včelie produkty. Konečne sa v tomto rebríčku objavil stupienok, na ktorom dnes nachádzame odpovede na mnoho doteraz neriešiteľných otázok. Produkty z tohto stupňa dokážu to, čo nezvládnu produkty z nižších úrovní. Práve pri užívaní včelích produktov sa zaznamenali najlepšie, najmiernejšie komplexné zmeny, ktoré vedú k zbaveniu sa mnohých zdravotných problémov. Niekedy je pozitívna zmena taká významná a výsledok tak kolosálny, že pokiaľ by som to nepozoroval osobne, tak by som tomu, ako ktorýkoľvek iný ortodoxný lekár, jednoducho neveril! Niekedy sa zdá, že to tak nemôže byť. Ale keď to vidíte a sledujete priebeh, potom neveriť svojim vlastným očiam je jednoducho nemožné!
Ako rehabilitačný lekár s osemnásťročnou praxou, ktorý nepozná problém vyčerpania a únavy organizmu len z počutia, znovu opakujem: nám všetkým, bez rozdielu veku, pohlavia, náboženstva sa včelie produkty odporúčajú z dôvodov ohrozenia zdravia.
Ak sa chcete zbaviť bolesti a obnoviť práceschopnosť - choďte do nemocnice. Ak chcete posilniť niektorý orgán, systém, zlepšiť tonus - berte vitamíny a biologicky aktívne doplnky stravy. A ak chcete úplne obnoviť stratené zdravie, zabudnúť na choroby – naordinujte si doma včelie produkty!“
Voľba je na vás! Ja som si už vybrala!
Ako vyplýva z práce Pongsathon Premratanachai a Chanpen Chanchao z Chulalongkorn University v Bankoku uverejnenej v Ázijsko-pacifickom žurnále tropickej biomedicíny (2014),čerpajúcej z viac ako stovky vedeckých článkov na túto tému, za schopnosťou včelích produktov pomôcť pri liečbe rakoviny rôzneho druhu stoja fytochemikálie, a to predovšetkým fenolové zlúčeniny a flavonoidy nachádzajúce sa v nich.
Okrem toho, že med je silný prírodný protizápalový a antimikróbny činiteľ, má, zvlášť med tmavý – medovicový - i protirakovinový účinok. Ako bolo povedané, môžu za to fenolové zlúčeniny a flavonoidy, ktorých je vo včeľom mede neúrekom (acacetin, apigenin, kyselina kávová, fenetyl ester kyseliny kávovej (CAPE),chrysin, galangin, kamfereol, pinocembrin, pinobanksin a kvercentín). A tie sú nielen silnými antioxidantmi, teda látkami schopnými zbavovať telo voľných radikálov, ale mnohé z nich majú navyše schopnosť povzbudiť imunitnú reakciu organizmu voči rakovinovým bunkám, brániť ich bujneniu i ich dokonca prinútiť zomierať.
Ako sa podľa doterajších výskumov zdá, medovicový med má potenciál stať sa základom pre nový druh liečby pre pacientov s karcinómom mäkkých a tvrdých tkanív. Výskumy, zatiaľ ale vykonávané len mimo živého organizmu, preukázali, že tmavý med má schopnosť vyvíjať výraznú aktivitu proti tumorom rakoviny prsníkov, krčka maternice, ústnej dutiny a kostí. Niektoré fytochemikálie nachádzajúce sa v mede – napr. epigalokatechín–galát, lykopén, genisteín, resveratrol – však už boli i reálne použité na liečbu rakoviny prostaty.
Propolis, bohatá zmes polyfenolov, flavonoidných aglykónov, fenolových kyselín a ich esterov a tiež fenolových aldehydov a ketónov, má antimikróbne, protiplesňové, antivírusové a hepatoprotektívne vlastnosti. Za jeho protirakovinové vlastnosti i v tomto prípade nesú najväčšiu zodpovednosť CAPE, kvercentín a tiež chryzín (žlté farbivo),ktoré dokážu brániť bujneniu rakovinových buniek a takisto naprogramovať ich smrť.
CAPE má výraznú protirakovinovú aktivitu najmä čo sa týka ústnej dutiny, jazyka a krku. Chryzín, ktorý sa nachádza aj v mede, prejavil protirakovinové vlastnosti zvlášť pri leukémii.
Ako však štúdia prízvukuje, všetky uvedené schopnosti (a to platí nielen pri propolise) závisia od koncentrácie užívaných včelích produktov.
I keď v štúdii, z ktorej vychádzame, zmienka o včeľom peli nie je, bulharsko-švajčiarsky lekár Stefan Bogdanov na svojej stránke Bee Hexagon dáva v súvislosti s protirakovinovými schopnosťami včelieho peľu takisto do pozornosti pomerne bohatý obsah kvercentínu, chryzínu a (na dôvažok od predchádzajúcich včelích produktov) i rutínu, ktoré, ako sme už spomínali, dokážu brániť bujneniu rakovinových buniek a naprogramovať ich smrť. Spomedzi priamych dôkazov spomína Dr. Bogdanov účinnosť včelieho peľu pri liečbe rakoviny prostaty.
Včelí jed sa používa na liečbu chronických zápalových ochorení, akými sú reumatoidná artritída či skleróza multiplex, ale tiež pri liečbe nádorov. Bráni šíreniu rakovinovýxch buniek, pretože stimuluje lokálnu imunitnú odpoveď lymfatických uzlín. Hlavným a najaktívnejším komponentom včelieho jedu je melitín, ktorý má veľmi silný protizápalový a antibakteriálny účinok. Je tiež takisto schopný vyvolať bunkovú smrť. Potvrdilo sa to na prípadoch leukémie a rakoviny pľúc. Včelí jed tiež bráni rozvoju rakoviny prsníka. Podľa informácií zverejnených na stránke www.cancertutor.com z neho dokonca vedci z Austrálskej Commonwealth vedeckej a priemyselnej výskumnej Organizácie molekulárnej vedy vyvíjajú nový liek proti rakovine, ktorý by mal mať oveľa menej nežiaducich účinkov ako súčasné lieky bojujúce s touto zákernou chorobou.
Zdroje:
Review of the anticancer activities of bee products - Pongsathon Premratanachai, Chanpen Chanchao. In: Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, 2014
www.cancertutor.com
Či už včelárite, alebo sa o včelie produkty zaujímate a kupujete si napríklad med priamo od včelára, zaujímajte sa akým spôsobom boli včelstvá ošetrované. Tak ako zvieratá môžu byť chované s antibiotikami a zelenina obohatená o pesticídy, tak aj včely môžu byť ošetrované chémiou. Ak chceme mať kvalitné a účínné včelie produkty, tak musia byť najmä čisté, bez akýchkoľvek zvyškov liekov, používaných vo včelárstve. Chov včiel a apiterapia sú úzko späté a každý včelár musí byť znalý aký úžitok jeho včely prinášajú pre ľudské telo, a preto razíme teóriu, že zdravé včely dávajú zdravé včelie produkty, a teda www.apimedico.sk ide ruka v ruke s www.apipraktik.sk :)
Ďalšie zaujímavosti sa dozviete z našich rozhovorov v rádiu či TV: Príjemné počúvanie :)