Včelí jed je produktom včiel, ktorý sa v tradičnej medicíne používa na uzdravovanie formou apiterapie. Skúsenosť s účinkami včelieho jedu v produkte Apicole má aj naša klientka, ktorá mala po úraze kolena problémy s pohyblivosťou. Prečítajte si viac o jej terapii v nasledujúcej prípadovej štúdii.
Michaela D. (37 r.) si spôsobila úraz pred dvoma rokmi (2022). Skoky na veľkej trampolíne mali za následok nešťastný dopad na plochu, pri ktorom si podvrtla ľavé koleno. Lekárskym vyšetrením bolo zistené rozdrtenie jedného menisku a totálne natrhnutie predného krížneho väzu. Následkom toho došlo k „vyskakovaniu jabĺčka“ z kolenného kĺbu. K úrazu sa pridružila tlaková bolesť a početné opuchy kolena. Po úraze mala Michaela problémy s chôdzou, boli potrebné barly ako opora. Predtým aktívna športovkyňa, ktorá pravidelne behala, musela beh zavesiť dočasne na klinec. Lekársky verdikt znel jasne: Ak ešte chce klientka niekedy v budúcnosti športovať, je nutná operácia kolena s plastikou väzu.
O okamžitej operácii klientka nebola presvedčená. Podstúpila punkciu, v rámci ktorej sa pomocou ihly odstránil výpotok z hornej časti kolena. To však predstavovalo iba dočasné riešenie, nakoľko sa opuch vytvoril znova pod kolenom. Lokálne maste nezaberali, a tak na spevnenie a zmiernenie bolesti používala klientka rôzne druhy ortéz. Navyše sa po úraze postihnuté miesto stalo meteosenzitívne, to znamená, že pri zmene počasia (najčastejšie pri zhoršení poveternostných podmienok ako napr. pred dažďom) jej atmosferický tlak spôsoboval veľkú bolesť a pnutie v kolene.
Voda v kolene predstavuje synoviálnu tekutinu, ktorá je prirodzenou súčasťou kolenného kĺbu, pričom vypĺňa kĺbový priestor a chráni koleno pred opotrebením. Jej neprimerané nahromadenie môže byť spôsobené úrazom, infekciou alebo zápalom. Tekutina tak môže obsahovať krv alebo hnis. Práve nahromadená kĺbová tekutina spôsobuje bolesť, opuch, stuhnutosť kolena a poruchy hybnosti v postihnutom mieste. Najčastejšie sa diagnostikuje pohmatom a magnetickou rezonanciou, ale aj spomínanou punkciou pri viditeľnom výpotku vody v kolene.
Začiatky apiterapie
S terapiou včelími produktami začala Michaela po roku od úrazu. Odporučená jej bola propolisová masť s včelím jedom Apicole. Túto si niekoľko týždňov aplikovala na postihnuté miesto aj viackrát denne. Neskôr približne po mesiaci pridala perorálne užívanie produktov Apichitosan, Vodný propolis a kvapky Arniky nasledovne:
- Apicole – potieranie postihnutého miesta viackrát denne
- Vodný propolis – 5 kvapiek 2x denne
- Apichitosan – 7 kvapiek 1x denne (večer)
- Arnika – 1x denne
Nízkomolekulový včelí chitosan má schopnosť selektívne vylučovať škodlivé látky z organizmu, pričom potláča zápalové procesy. Propolis svojimi regeneračnými vlastnosťami posilňuje organizmus, preto je vhodný aj pre športovcov. Tlmí bolesť kĺbov a svalov a svojimi protizápalovými účinkami podporuje hojenie rán.
Účinky včelieho jedu preukázateľné takmer okamžite
Už po prvých týždňoch potierania boľavého kolena včelím jedom pocítila klientka úľavu. Bolesť nebola taká intenzívna a ani koleno nebolo citlivé na dotyk. Po približne dvoch mesiacoch užívania tekutých včelích produktov viditeľný opuch kolena zmizol a rovnako odoznel aj zápal vďaka užívaniu Apichitosanu v kombinácii s vodným propolisom. Zlepšila sa hybnosť kolena a uvoľnili sa tlaky na mäkké tkanivá.
Hlavnou zložkou včelieho jedu sú nízkomolekulárne peptidy. Obsahuje tiež veľké množstvo biologicky aktívnych látok, preto má protizápalový a analgetický účinok. Stimuluje tiež tvorbu kolagénu a elastínu. Okrem toho rýchlo uľavuje od bolesti, zmenšuje opuchy, vstrebáva hematómy a obnovuje krvný obeh v svaloch. Zlepšuje tiež pohyblivosť v kĺbových tkanivách, preto pomáha i pri reumatizme či artritíde, stuhnutých rukách a nohách.
V súčasnosti Michaela aktívne zapája koleno do rôznych menších fyzických záťaží. Už niekoľko mesiacov absolvuje pravidelné dlhšie prechádzky, aby otestovala odolnosť kolena. Zároveň si vyskúšala už aj mierny poklus po mäkkom povrchu, ktorý zvládla bez problémov. Masť s včelím jedom používa preventívne vždy pred fyzickou záťažou. Zostala pri pravidelnom užívaní vodného propolisu.
Apikonzultantka Iveta Krajňaková radí
„V prípade zápalu odporúčam kombináciu Vodného propolisu a včelieho jedu, ktoré pôsobia protizápalovo, a zároveň uľavujú od bolesti. Následné pridanie kvapiek Apichitosanu zápal naviaže a odbúra z tela, pričom odstráni aj opuch postihnutého miesta.“
Viac o včeľom jede a jeho účinkoch sa dozviete aj v našom videu.
Mgr. Michaela Dochánová