Preskočiť na obsah

Konzultačné hodiny (Iveta Krajňaková) každý piatok v čase 9:00 – 15:00 hod. už iba mailom na [email protected].

Domov | Apiblog | Apiterapia | Včelie produkty a diabetes: Zlepšite svoj stav pri cukrovke prírodnou cestou

Včelie produkty a diabetes: Zlepšite svoj stav pri cukrovke prírodnou cestou

  Diabetes mellitus, známy aj ako cukrovka je jedno z najčastejších civilizačných ochorení súčasnosti. Na Slovensku touto chorobou trpí až 350tisíc ľudí. I napriek tomu, že sme naňho dosiaľ nenašli liek, dokážeme ho držať na uzde. Ako naznačujú viaceré vedecké štúdie, zmierňovať príznaky cukrovky môžu i produkty zo včelieho úľu. 

  Ako apiterapia pomáha pri cukrovke

  Prvý včelí produkt, ktorý odporúčame všetkým diabetikom pri apiterapii je propolis. Má totiž antihyperglykemické vlastnosti. Štúdie ukazujú, že propolis dokáže stabilizovať glukózu, a tým aj hladinu cukru v krvi, čo z neho robí možné riešenie liečby diabetu. Než si ale predstavíme možnosti propolisu pri terapii cukrovky, mali by sme pochopiť samotný diabetes a život ohrozujúce problémy súvisiace s ním.

  Diabetes môže byť opísaný ako problém súvisiaci s metabolizmom. Metabolizmus sám osebe je spôsob, akým naše telo pracuje so skonzumovaným jedlom, aby vyprodukovalo energiu. Všetko strávené jedlo je premenené na krvný cukor – glukózu, a práve tá je pre telo hlavným zdrojom energie. Okamžite po ukončení tráviaceho procesu putuje glukóza do nášho obehového systému, odkiaľ je transportovaná ku každej bunke nášho tela, kde je zužitkovaná na vyprodukovanie požadovaného množstva energie. Avšak, k celému procesu je potrebný hormón známy ako inzulín, ktorý umožňuje glukóze do jednotlivých buniek preniknúť.

  Náš tip: Na úpravu metabolizmu a hladiny cukru v krvi, a tiež na zlepšenie celkového stavu odporúčame súčasné užívanie pergy, materskej kašičky a vodného propolisu. Perga je prírodný zdroj vitamínov a minerálov, ktorý normalizuje metabolizmus glykogénu v pečeni a svaloch, čim sa znižuje hladina glukózy v krvi.  Materská kašička – Apivit C stimuluje aktivitu systému hypotalamus – hypofýza – nadobličky, normalizuje metabolizmus bielkovín i tukov a prostredníctvom svojich mastných kyselín prispieva k tvorbe inzulínu v pankrease. Vodný extract z propolisu dokáže znížiť krvný tlak, spôsobiť sedatívny efekt a stabilizovať hladinu cukru v krvi.
  Viac o apiterapií pre diabetikov nájdete v apiprograme Cukrovka/Diabetes.

  Zdravým ľuďom sa inzulín v tele produkuje v primeranom množstve, a teda i glukóza putuje z krvného obehu do buniek efektívne. Avšak, u ľudí trpiacich diabetom dochádza k nasledujúcim poruchám:

  • ich telo neprodukuje dostatok inzulínu,
  • bunky v ich tele, obzvlášť v svalovej hmote a pečeni, a tiež telový tuk nie sú schopné správne inzulín zužitkovať.

  Výsledkom je, že v ich obehovom systéme koluje prebytočné množstvo glukózy, ktorú bunky nedokážu ako energiu zužitkovať.

  Objavte anti-hyperglikemické vlastnosti propolisu

  Na diabetes má nepriaznivý vplyv hlavne oxidácia a voľné radikály.

  Medzi negatívne účinky oxidácie a voľných radikálov patrí to, že:

  • zhoršujú aktivitu inzulínu a likvidáciu glukózy v periférnych tkanivách,
  • prispievajú k zlyhávaniu pankreasu a náhlej sekrécii inzulínu,
  • spôsobujú chronický zápal, ktorý je akýmsi základným kameňom pre inzulínovú odolnosť, diabetes a kardiovaskulárne ochorenia.

  Prítomnosť antioxidantov v tele pacienta trpiaceho na diabetes je preto životne nevyhnutné. A keďže niet pochýb o tom, že antioxidačnými vlastnosťami oplýva akákoľvek vzorka propolisu z ktoréhokoľvek kúta sveta, propolis sa javí ako vhodná súčasť terapie diabetu.

  Jedna z prvých štúdií prinášajúca zistenia o priaznivom vplyve propolisu na cukrovku pochádza z roku 1988 (Kedzia B., Iwaszkiewicz, J. and Geppert, B. 1988. Pharmacological investigations on ethanolic extract of bee propolis for diabetes. Herba Polonica, 34(4): 243253). Zistilo sa, že koncentrovaný extrakt propolisu dokáže znížiť krvný tlak, spôsobiť sedatívny efekt a stabilizovať hladinu cukru v krvi.

  Dosiaľ bolo na túto tému vykonaných mnoho ďalších výskumov, ktoré poukazujú na výhody propolisu pri liečbe diabetu. 

  Z výskumov z rokov 2005 až 2012 vyplýva:

  • Propolis dokáže udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a zároveň regulovať konkrétne metabolické procesy glukózy a krvných lipidov. V konečnom dôsledku spôsobuje nižšie výsledky peroxidácie lipidov a vyplavuje voľné radikály u potkanov s diabetes mellitus [1].
  • Silné antioxidačné schopnosti propolisu dokážu zlepšiť oxidačný stres a bránia rozvoju diabetickej nefropatie. Propolisový extrakt poskytuje sľubné antidiabetické a hypolipidové účinky, čo je najpravdepodobnejšie spojené práve s jeho vlastnosťou antioxidanta [2].
  • Propolis by mohol byť potenciálnym antidiabetickým činiteľom pri liečbe k inzulínu necitlivému diabetu [3].
  • Zapuzdrený propolis dokáže regulovať krvný cukor, modulovať lipidový metabolizmus, a tiež zvýšiť inzulínovú reakciu u potkanov s druhým typom diabetes mellitus [4].
  • Propolis, pri dávkovaní od 100 do 300 mg/kg preukázal schopnosť zlepšiť telesnú váhu, a tiež váhu obličiek, hladinu glukózy v sére, lipidový obraz, MDA, a funkciu obličiek. Tieto výsledky môžu naznačovať silné antioxidačné účinky propolisu, ktoré môžu zmierniť oxidačný stres a oddialiť výskyt diabetickej nefropatie (ochorenie, ktoré vzniká ako dôsledok diabetu typu 2) [5].

  Použité zdroje

  1. Fuliang HU, Hepburn HR, Xuan H, Chen M, Daya S, Radloff SE. Bee propolis for diabetes, effects for blood sugar, lipid and free radicals in rats with diabetes mellitus. Pharmacol Res. 2005.
  2. El-Sayed el-SM. Potential diabetes treatment and hypo-lipidemic effects of bee propolis extract in diabetic rats. Pak J Pharm Sci. Apr 2009(2):168-74.
  3. Li Y, Chen M, Xuan H, Hu F. Effects of encapsulated propolis on blood glycemic control, lipid metabolism, and insulin resistance in type 2 diabetes mellitus rats. Evid Based Complement Alternat Med. 2012
  4. Kang LJ, Lee HB, Bae HJ, Lee SG. Propolis for diabetes. Antidiabetic effect of bee propolis: reduction of expression of glucose-6-phosphatase through inhibition of Y279 and Y216 autophosphorylation of GSK-3a/ß in HepG2 cells.Phytother Res. 2010 Oct;24(10):1554-61
  5. Abo-Salem OM, El-Edel RH, Harisa GE, El-Halawany N, Ghonaim MM. Experimental propolis for diabetes nephropathy can be prevented : Effect on metabolic disturbances and renal oxidative parameters. 2009 Apr;22(2):205-10. Pharmacology Department, Faculty of Pharmacy, Al-Azahar University, Cairo, Egypt.