Posledný májový víkend, 25. a 26. mája, sa v hlavnom meste Estónska, Tallinne, uskutočnil medzinárodný summit pod názvom INTEGRATÍVNA MEDICÍNA DNES. Slovensko, pod hlavičkou Asociácie praktickej apiterapie, reprezentovali Ivetka Krajňaková a Anastázia Černáková.
V rámci summitu sa predstavili špičkoví odborníci v oblasti medicíny a starostlivosti o zdravie, odborníci na výživu, lekári aj profesori z Estónska, Nemecka, Ruska, Fínska, Poľska, Uzbekistanu, Rumunska, Kazachstanu, Indie, Egypta a Slovenska. Kvôli veľkej vzdialenosti však niektorí prednášali prostredníctvom telemostu. Ústrednou témou summitu bola Efektívnosť integratívnej medicíny a postupy pri obnove zdravia žien a mužov. Samotné prednášky sa už týkali napríklad liečby a úľavy od bolesti pomocou apiterapie, biorezonancie a hirudoterapie, apifyto aromaterapie pri liečbe akútnych a chronických rán, apiterapie v oblasti detskej psychosomatiky a pediatrie, liečbe Parkinsonovej choroby pomocou programu Apitox, postcovidových príznakov a ajurvédy a pod. Slovensko, pod hlavičkou Asociácie praktickej apiterapie, reprezentovali na tomto podujatí Ivetka Krajňaková a Anastázia Černáková so svojimi prednáškami o Apiterapii a Autizme.
Ivetka prednášala o apiterapii ako tradičnej forme liečby holistickým prístupom, v rámci prevencie, podpory a udržania zdravia, diagnostiky a liečby fyzických a duševných chorôb. A to nielen u bežných klientov, ale aj tých so špeciálnymi potrebami ako sú napríklad malí autisti. Práve v súvislosti s autizmom vysvetlila spojenie presne zacielenej apiterapie na konkrétnu poruchu autistického spektra, pričom prezentovala niekoľko prípadových štúdií z vlastnej praxe, na základe ktorých mohla smelo deklarovať pozitívny účinok a progres detí po dlhodobom užívaní včelích výživových doplnkov práve z domácej dielne Apipraktik. Okrem toho Ivetka predstavila aj samotné produkty spoločnosti Apipraktik na čele s našou vlajkovou loďou – 30% extraktom vodného propolisu. Samozrejme nechýbali ani ďalšie všeobecne obľúbené produkty u našich zákazníkov, ako propolisová masť s včelím jedom Apicole, rybí kolagén s materskou kašičkou a pomarančovým extraktom, Larinol C obsahujúci trúdí homogenát a materskú kašičku, či ochutená perga. Navyše v prezentácii sprostredkovala aj jednotlivé suroviny, z ktorých sa pripravujú naše medové kompozície, tabletové, krémové alebo tekuté formy výživových doplnkov, ako napríklad vijačka voštinová, včelí peľ, propolis, materská kašička, trúdie mlieko, včelí jed alebo aj včelí chitosan spolu s bylinnými extraktmi.
Anastázia sa zase vo svojej prezentácii venovala úľovej terapii v apidomčeku, pričom dôraz kládla najmä na energetické polia vytvárané samotným pohybom včiel, ich zvuk a vibrácie, ale aj vôňu. Mnohým z prítomných rozšírila obzory v domnienke, že úľová terapia predstavuje „iba“ vdychovanie úľových výparov. Nie je tomu však tak. Úľová terapia spojená s pobytom v apidomčeku predstavuje komplexnú metódu spočívajúcu v priaznivom pôsobení včiel na ľudský organizmus. To znamená súbor účinkov, ktorými včely normalizujú všetky funkcie tela a ľudskú psychiku.
Ide napríklad o:
- teplo, ktoré pôsobí na človeka pri ležaní na úľovom lôžku,
- mikrovibrácie spojené s prácou včiel v úli, ktoré predstavujú vibromasáž
- akustický dopad vytvorený hukotom včiel
- vdychovanie úľového vzduchu naplneného arómou včelích produktov ako med, propolis a vosk, ktorý je nabitý iónmi
- senzomotorický dopad ovplyvnený okolitým prírodným prostredím, v ktorom sa apidomček nachádza
- energetické polia vytvárané včelami a nabité ich bioenergiou
V závere dvojdňového summitu všetci prítomní skonštatovali veľký úspech slovenskej apiterapie, ktorej osvetu robia hlavne naše konzultantky Ivetka a Anastázia. V pobaltských krajinách, ale aj inde vo svete, sa tradičná prírodná medicína zatiaľ iba rozbieha, preto informácie o možnostiach výroby výživových doplnkov a samotnej terapie včelími produktmi bola nielen novinkou, ale zároveň aj kvalitným poznatkom do budúcnosti. Aj preto nás potešilo zhodnotenie, že apiterapia na Slovensku patrí medzi špičkové možnosti alternatívnej medicíny.
Mgr. Michaela Dochánová