Preskočiť na obsah

Konzultačné hodiny (Iveta Krajňaková) každý piatok v čase 9:00 – 15:00 hod. už iba mailom na [email protected].

Domov | Apiblog | Apiterapia | Ste po infarkte? Vijačka voštinová vám pomôže pri rekonvalescencii

Ste po infarkte? Vijačka voštinová vám pomôže pri rekonvalescencii

  Prečítajte si náš článok a objavte jedinečné účinky vijačky voštinovej.

  Čo je vijačka voštinová

  Vijačka voštinová (Galleria mellonella) sa oddávna považuje za veľmi vážneho škodcu. Tento motýľ, dlhý 8 až 16 mm s rozpätím krídel až 38 mm, totiž počas svojho larválneho a húsenicového štádia prevŕtava včelie plásty a spolu s voskom z nich konzumuje zásoby jedla pre včely. Ako húsenice sú tieto svetlohnedé motýle obzvlášť nenásytné.

  Našťastie, pokiaľ sa včelár o včely stará svedomito o úle, uskladňovacie priestory pravidelne čistí, drží v nich len primeraný počet plástov a stráni sa používania neošetrených starých, poškodených alebo inak nevhodných plástov, tak sa nemusí tohto včelieho parazita báť.

  Ako vijačka voštinová pomáha nášmu zdraviu

  Práve schopnosť vijačky voštinovej stráviť včelí vosk podnietila koncom 19. storočia ruského vedca I. I. Mečnikova. Mečnikov je objaviteľ fagocytózy, teda schopnosti bielych krviniek pohlcovať choroboplodné zárodky. Za svoj výskum imunitného systému získal i Nobelovu cenu za medicínu. Mečnikov totiž dokázal, že extrakt z lariev vijačky voštinovej pôsobí protituberkulózne.

  Extrakt z lariev tohto včelieho parazita má silný antibakteriálny účinok, zlepšuje drenážnu funkciu priedušiek, efektívne sa používa pri liečení bronchitídy, pneumónie, bronchiálnej astmy. Lipáza, ako sa enzým z vijačky voštinovej tiež nazýva, vplýva aj na látkovú výmenu tým, že znižuje hladinu cukru v krvi, zabraňuje uloženiu tukov v pečeni a stenách krvných ciev a znižuje hladinu cholesterolu.

  Pomáha pri ochoreniach centrálnej a periférnej nervovej sústavy, ale i srdcovocievneho systému. Dokáže prispieť aj k rýchlemu zaceľovaniu jaziev po infarkte myokardu, pečene a pankreasu, reumatizme či dermatologických ochoreniach, ako sú psoriáza, furunkulóza, atrofické jazvy a preležaniny. Lipáza pôsobí blahodarne po chirurgických zákrokoch, hlavne pri prevencii vzniku keloidných jaziev. Samozrejme, nesmieme zabúdať ani na jej užívanie v gynekologickej praxi, kde sa ňou bojuje proti niektorým druhom neplodnosti a patológiám v tehotenstve.

  Začnite s apiterapiou ešte dnes

  Spektrum účinkov extraktu z tohto včelieho škodcu je naozaj široké. Či ste sa už v niektorej z týchto diagnostických skupín našli alebo patríte medzi tých šťastnejších, ktorých chvalabohu trápia len bežné zdravotné problémy, odporúčame vám 100% prírodné prípravky z nášho eshopu.

  Použité zdroje

  * J. N. Solodenko a I. V. Solodenko – Veľká moľa vosková a včelí podmor, in: (zborník) Apiakademia, Kyjev 2014, Novij Druk.