Preskočiť na obsah

Konzultačné hodiny (Iveta Krajňaková) každý piatok v čase 9:00 – 15:00 hod. už iba mailom na [email protected].

Domov | Apiblog | Používanie apiproduktov | Trúdie mlieko a jeho účinky: Prírodná liečba nielen pre mužov

Trúdie mlieko a jeho účinky: Prírodná liečba nielen pre mužov

    Dr. Cristina Aosanova, viceprezidentka Rumunskej apiterapeutickej spoločnosti, lekárka a členka apiterapeutickej komisie pri Apimondii odhalila skutočnú pravdu o „objave“ trúdieho homogenátu. Vo svojom príspevku na apiterapeutickom sympóziu No Bees No Life (Bez včiel niet života) v slovinskom Lukovici v októbri 2015 predstavila život „objaviteľa“ trúdieho homogenátu, či presnejšie Apilarnilu, Nicolasa V. Iliesiua. Pohodlne sa usaďte a začítajte sa do ťažko dostupných informácií o trúďom mlieku, jeho zložení, širokom spektre jeho účinkov a radách, ako ho správne užívať.

    Čo je trúdie mlieko

    Trúdie mlieko alebo tiež trúdí homogenát, či homogenát trúdích lariev je jedným z najcennejších produktov APIkultúry. Je to lepkavá tekutina žltkastej farby a príjemnej vône, ktorá bola pôvodne úplným obsahom včelej bunky, v ktorej žila trúdia larva do siedmeho dňa pred zakuklením. Obsahuje tradičnú larválnu stravu zloženú z peľu, pergy, vody a medu. Informácia o siedmom dni nie je náhodná, vtedy má totiž trúdia larva najvyšší počet pohlavných buniek, a tým i najväčšie množstvo energie a informácií.

    Zloženie a účinky trúdieho mlieka

    V súčasnosti vieme, že v trúďom mlieku nájdeme veľa zdraviu prospešných látok. Sú to vitamíny A, beta-karotén, xantofyly B1, B2, B6, PP a Cholín – B8, lipidy, mikroelementy, ako sú vápnik, magnézium, fosfor, železo, mangán, meď, zinok, sodík, draslík a aminokyseliny, proteíny, fermenty, a dokonca hormóny, prírodný progesterón a testosterón.

    Áno, trúdie mlieko obsahuje okrem iných výživných látok i testosterón. Tento najdôležitejší mužský hormón primárne ovplyvňuje rast pohlavných orgánov, sekundárne mužské proporcie, svalstvo, zarastanie, ochlpenie, mutáciu a riadi aj mužskú pohlavnú aktivitu.

    Pravdou je, že za jeho pozitívne účinky na mužský organizmus zodpovedá celé spektrum uvedených látok. Vďaka priamemu vplyvu na endokrinný systém odbúrava nepriaznivé účinky stresu, hlavnej príčiny mnohých „mužských dysfunkcií“. Keď k tomu prirátate schopnosť trúdieho mlieka aktivovať omladzovacie procesy v prostate a semenníkoch, zistíte, že testosterón podporuje zvýšenú produkciu mužských pohlavných hormónov.

    Trúdie mlieko – prírodná liečba nielen pre mužov

    Trúdie mlieko pomáha podľa pani doktorky Cristiny Aosanovej aj pri problémoch s rastom u detí, pri anémii a nechutenstve či pri namáhavej práci a extrémnom strese. Využíva sa aj v geriatrii, u starých ľudí, ktorým prináša sviežosť a vitalitu. Zvyšuje imunitu a odolnosť organizmu voči ochoreniam. Skracuje dobu zotavovania, pri mužskej neplodnosti homogenát trúdích lariev dokázateľne zvyšuje počet, zdravie a mobilitu spermií. Športovcom zas zvyšuje nielen výdrž, ale aj objem svalovej hmoty.

    Pozitívne výsledky sa ukázali  pri ochoreniach pečene, ako je akútna, chronická či vírusová hepatitída, cirhóza pečene alebo rakovina pečene. Prínosy trúdieho mlieka nájdeme i v ošetrovateľstve a zdravotnej starostlivosti v oblasti podvýživy a nedostatočnej výživy. U ľudí s radikálnou stratou váhy po nezdravom chudnutí, či anemikov v období rekonvalescencie (napr. po operáciách).

    Apilarnil sa používa i v gynekologickej praxi pri uzlíkoch v prsnom tkanive, pri bolesti prsníkov, pri predmenštruačnom syndróme, pri krvácaní z maternice, pri vynechávaní menštruácie. Uplatnenie nájde aj pri hypersekrécii estrogénneho typu, v patologickom pôrodníctve, pri terapii samovoľných potratov, pri placentovej nedostatočnosti či pri tehotenskej hepatopatii.

    V onkológii v prípadoch rakoviny s pôvodom v ženských hormónoch, autorka hovorí aj o vhodnosti užívania trúdieho homogenátu v kombinácii s medom a včelím peľom u všetkých onkologických pacientov podstupujúcich chemoterapiu a rádioterapiu. Dôvodom má byť už spomínaný veľmi priaznivý vplyv trúdieho homogenátu na pečeň.

    Ako a kedy užívať trúdie mlieko

    Najlepšie je užívať trúdie mlieko ráno, keďže by kvôli svojmu povzbudzujúcemu účinku mohlo spôsobiť nespavosť. Odporúča sa tiež konzumovať ho 30 min. pred jedlom a v priebehu nasledujúcej polhodiny by sa nemala prijímať ani tekutina. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek formu výživového doplnku s trúdím mliekom, vedzte, že by malo byť držané pod jazykom do úplného rozpustenia.

    Trúdie mlieko ale nie je užitočné len pre teenagerov či mladých mužov, ale i pre dospelých a starších pánov. Dokáže prispieť ku korekcii mnohých ochorení a zlepšiť celkovú kondíciu organizmu. Navyše, prakticky k nemu nie sú známe žiadne kontraindikácie a môže ho užívať naozaj každý.
    Neodporúča sa jedine ľuďom, ktorí sú alergickí na všetky včelie produkty a ľuďom s ochoreniami nadobličiek a pacientom v akútnom štádiu infekčných chorôb.

    Prečítajte si príbeh objavenia Apilarnilu

    Rumunský včelár Nicolae V. Iliescu sa zbavoval prebytočných trúdích buniek vo svojich úľoch tak, že ich jednoducho vyhadzoval do susedovej záhrady plnej kačíc. Samozrejme potajomky s tým, že ich kačice rýchlo zjedia. Keď si však po nejakom čase všimol, že susedove kačice naberajú nevídané rozmery, začal sa o produkt, ktorý až dosiaľ len tak vyhadzoval, zaujímať viac. Napokon dal Iljescu v spolupráci s lekármi, biochemikmi a farmaceutmi ako prvý na svete trúdiemu mlieku podobu výživového doplnku a nazval ho Apilarnil (Api-včela, lar-larva, n-Nicholae, il-Iljescu).

    Písal sa rok 1980. Odvtedy je trúdie mlieko vďaka svojmu unikátnemu zloženiu používané ako podporná liečba rôznych ochorení. Niektoré zdroje dokonca hovoria o viac ako 25 farmakologicky významných vlastnostiach tohto produktu na mužské hormóny . Najúčinnejším sa však zdá byť pri liečbe endokrinného a kardiovaskulárneho systému, sexuálnych porúch a sterility. 

    Nicolae V. Iliescu – Objaviteľ Apilarnilu

    V stati Dr. Aosanovej, nazvanej Apilarnil – a remerkable bees product and another forgotten Romanian invention sa o tomto zabudnutom rumunskom včelom vynáleze a jeho vynálezcovi píše:

    „Pán Iliesiu strávil svoje rané detstvo na zelených poliach Sedmohradska, v dedine Maieru. Objaviteľovi rodičia, Maria Luisa a Vincentiu Iliesiu, včelári, zvykli dopĺňať krmivo svojich doma chovaných kurčiat larvami trúdov. Takto chované kurence rástli lepšie a rýchlejšie než tie, chované obvyklým spôsobom. Táto procedúra, sledovaná 15-ročným Iliesiuom na rodičovskom dvore, ho sprevádzala celým jeho profesionálnym včelárskym životom.

    Po jeho školských rokoch v Nasaud a Kluži začal pracovať ako novinár v niekoľkých dobových periodikách. Šancou pre jeho ekonomické včelárske predpovede boli jeho redaktorské príspevky ministerstvu priemyslu a ekonómie. Zozbierané informácie a jeho organizačné schopnosti ho premenili z „muža od novín“ na úspešného podnikateľa a majiteľa vydavateľstva. Keďže mal blízko k patriarchovi Justiniánovi, podporoval komunitu ortodoxnej cirkvi prostredníctvom pomoci pri organizovaní workshopu v kláštore Cernica. Paradoxne, v tom čase panujúci komunistický režim ho uväznil na deväť rokov za imaginárnu vinu, za ovplyvňovanie patriarchu. Vo väzení, v Tichilesti, v oblasti žitných ostrovov, žil medzi včelami.

    Neskôr, rovnako ako to bolo s inými známymi schopnými ľuďmi, bol aj Iliesiuovi povolený návrat do spoločenského života a v roku 1957 bol menovaný za historicky prvého riaditeľa spoločnosti Apicola. Ako jej riaditeľ  rozšíril sieť jej pobočiek takmer všade na rumunskom vidieku. V rovnakom roku založil spolu s prof. Harnajom rumunský Včelársky zväz. Pracoval tiež v Apimondii, od ktorej dostal v roku 1977 v rakúskej Adelaide Zlatú cenu a Čestný diplom za svoje aktivity v tejto medzinárodnej federácii. Vo svojom voľnom čase finalizoval svoj výskum trúdieho homogenátu, ktorý mu dovedna priniesol 25 certifikátov za tento výnimočný objav.