Preskočiť na obsah

Domov | Apiblog | Apiterapia | Vplyv včelích produktov na rakovinu

Vplyv včelích produktov na rakovinu

    Rakovina je jedno z najťažších a najrozšírenejších ochorení. Nádorové ochorenia sa objavujú skutočne nečakane a rýchlo. Vo svete bolo publikovaných niekoľko vedeckých štúdií, ktoré sa zaoberali vplyvom a účinkami včelích produktov na. Zásluhou na tom má množstvo bioaktívnych látok, ktoré sú v konkrétnych produktoch obsiahnuté.

    Vybrali sme pre vás nasledovné zistenia:

    Rakovina a včelie výrobky…

    Ako vyplýva z práce Pongsathon Premratanachai a Chanpen Chanchao z Chulalongkorn University v Bankoku uverejnenej v Ázijsko-pacifickom žurnále tropickej biomedicíny (2014), čerpajúcej z viac ako stovky vedeckých článkov na túto tému, za schopnosťou včelích produktov pomôcť pri liečbe rakoviny rôzneho druhu stoja fytochemikálie, a to predovšetkým fenolové zlúčeniny a flavonoidy, nachádzajúce sa vo včelích produktoch.

    Včelí med a rakovina

    Okrem toho, že med je silný prírodný protizápalový a antimikróbny činiteľ, má, zvlášť tmavý medovicový med i protirakovinový účinok. Obsahuje totiž fenolové zlúčeniny a flavonoidy, ktorých je vo včeľom mede neúrekom (acacetin, apigenin, kyselina kávová, fenetyl ester kyseliny kávovej (CAPE),chrysin, galangin, kamfereol, pinocembrin, pinobanksin a kvercentín). Tieto látky sú nielen silnými antioxidantmi, ale majú aj schopnosť povzbudiť imunitnú reakciu organizmu voči rakovinovým bunkám a brániť ich bujneniu,

    Ako sa podľa doterajších výskumov zdá, medovicový med má potenciál stať sa základom pre nový druh liečby pre pacientov s karcinómom mäkkých a tvrdých tkanív. Výskumy, zatiaľ ale vykonávané len mimo živého organizmu, preukázali, že tmavý med má schopnosť vyvíjať výraznú aktivitu proti tumorom rakoviny prsníkov, krčka maternice, ústnej dutiny a kostí. Niektoré fytochemikálie nachádzajúce sa v mede – napr. epigalokatechín–galát, lykopén, genisteín, resveratrol – však už boli i reálne použité na liečbu rakoviny prostaty.

    Propolis a rakovina

    Propolis, bohatá zmes polyfenolov, flavonoidných aglykónov, fenolových kyselín a ich esterov a tiež fenolových aldehydov a ketónov, má antimikróbne, protiplesňové, antivírusové a hepatoprotektívne vlastnosti. Za jeho protirakovinové vlastnosti nesú najväčšiu zodpovednosť CAPE, kvercentín a tiež chryzín. Všetky tieto látky dokážu brániť bujneniu rakovinových buniek a takisto naprogramovať ich “smrť”.

    CAPE má výraznú protirakovinovú aktivitu najmä čo sa týka ústnej dutiny, jazyka a krku. Chryzín, ktorý sa nachádza aj v mede, prejavil protirakovinové vlastnosti zvlášť pri leukémii.

    Ako však štúdia prízvukuje, všetky uvedené schopnosti (a to platí nielen pri propolise) závisia od koncentrácie užívaných včelích produktov.

    Včelí peľ a rakovina

    Bulharsko-švajčiarsky lekár, Stefan Bogdanov na svojej stránke Bee Hexagon dáva v súvislosti s protirakovinovými schopnosťami včelieho peľu bohatý obsah kvercentínu, chryzínu a i rutínu, ktoré, dokážu brániť bujneniu rakovinových buniek. Spomedzi priamych dôkazov spomína Dr. Bogdanov účinnosť včelieho peľu pri liečbe rakoviny prostaty.

    Včelí jed a rakovina

    Včelí jed sa používa na liečbu chronických zápalových ochorení. Najčastejšie sa používa pri reumatoidnej artritíde či skleróze multiplex, ale tiež pri liečbe nádorov. Bráni šíreniu rakovinových buniek, pretože stimuluje lokálnu imunitnú odpoveď lymfatických uzlín. Hlavným a najaktívnejším komponentom včelieho jedu je melitín, ktorý má veľmi silný protizápalový a antibakteriálny účinok. Je tiež takisto schopný vyvolať bunkovú smrť. Potvrdilo sa to na prípadoch leukémie a rakoviny pľúc.

    Včelí jed tiež bráni rozvoju rakoviny prsníka. Podľa informácií zverejnených na stránke www.cancertutor.com z včelieho jedu vedci z Austrálskej Commonwealth vedeckej a priemyselnej výskumnej Organizácie molekulárnej vedy vyvíjajú nový liek proti rakovine, ktorý by mal mať oveľa menej nežiaducich účinkov ako súčasné lieky bojujúce s touto zákernou chorobou.


    Zdroje

    • Review of the anticancer activities of bee products – Pongsathon Premratanachai, Chanpen Chanchao. In: Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, 2014
    • www.cancertutor.com
    • www.bee-hexagon.net