Preskočiť na obsah

Konzultačné hodiny (Iveta Krajňaková) každý piatok v čase 9:00 – 15:00 hod. už iba mailom na [email protected].

Domov | Apiblog | Používanie apiproduktov | Včelí peľ: 7 dôvodov, prečo ho užívať

Včelí peľ: 7 dôvodov, prečo ho užívať

  Vedeli ste, že včelí peľ nemôže chýbať v žiadnom potravinovom balíčku pre kozmonautov? Prečítajte si náš najnovší článok a spoznajte tento jedinečný, čisto prírodný produkt.

  Čo je včelí peľ?

  Včelí peľ je kvetový peľ, ktorý včely spolu s nektárom zbierajú z medonosných rastlín, najčastejšie jedného typu. Tento peľ zbierajú ako svoju potravu tak, že ho zlepia svojimi slinami a v špeciálnom „koši“ na zadných nohách prinesú do úľa. Včelár pre získanie tohto včelieho produktu zúži vchod do úľa, takže sa lietavky pri vlietnutí do vnútra otrú o vchod a prídu o časť svojho „úlovku“.

  Včelí peľ: Farba, vôňa a chuť

  Tvar, farba, veľkosť a váha zrniek včelieho, obnôžkového peľu závisia od rastlín, z ktorých pochádzajú. Zrnká môžu byť guľaté, kužeľovité, zvoncovité, ihlanovité, ich farba sa pohybuje na škále žltá, oranžová, zelená, ba až čierna. Má výraznú kvetinovú vôňu a korenistú chuť s nádychom horkej.

  Chemické zloženie včelieho peľu

  Chemické zloženie obnôžkového peľu záleží na rastline, z ktorej je peľ zbieraný, na geografickej oblasti, klimatických podmienkach, pôdnom type a druhu včiel. Vo včeľom peli sa nachádza približne 250 látok, vrátane všetkých 22 známych aminokyselín a dôležitých proteínov, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyprodukovať. Obsahuje tiež nukleové kyseliny, ľahko stráviteľné karbohydráty, lipidy, mastné kyseliny, fenolové zlúčeniny, enzýmy, koenzýmy a vitamíny.

  Dobrá rada: Včelí peľ môže taktiež vyvolať alergickú reakciu. Aby ste sa uistili, že naň nie ste alergickí, urobte si test tolerancie. Naneste malé množstvo granuliek na kožu (napr. zápästie), zmáčajte vodou a nechajte niekoľko minút pôsobiť. V prípade svrbenia alebo začervenania pokožky peľ nekonzumujeme.

  Účinky včelieho peľu

  Zaradenie obnôžkového peľu do svojho jedálnička ocenia všetci, ktorí chcú byť fit a urobiť pre svoje zdravie niečo naviac.

  Včelí peľ pomáha:

  • odstrániť zadržiavanie vody v tele,
  • regulovať krvný tlak a cholesterol,
  • chrániť pečeň, žlčník a obličky,
  • zvyšovať fyzickú zdatnosť,
  • posilniť imunitu,
  • brániť predčasnému starnutiu.

  Zaujímavosť: Klinické výskumy včelieho peľu potvrdzujú jeho pozitívny vplyv na „návrat mužskej sily“ a jeho schopnosť pôsobiť ako prevencia zápalu prostaty.

  7 dôvodov, prečo jesť surový včelí peľ

  1.     Peľ je bohatý zdroj energie

  Široké spektrum živín, ktoré sa vo včeľom peli nachádzajú posilňuje odolnosť organizmu, pomáha bojovať proti únave a apatii a pomáha udržiavať optimálnu telesnú a duševnú kondíciu počas celého dňa.

  2.     Znižuje stres a zlepšuje náladu

  Táto schopnosť je podmienená tým, že včelí peľ obsahuje všetkých 22 esenciálnych mastných kyselín, práve ktoré sú známe pre svoju schopnosť redukovať stres a vyvolať dobrú náladu. Včelí peľ je tiež dobrým pomocníkom v boji proti migrénam, neurózam či nespavosti, zbavuje únavy.

  3.     Podporuje kardiovaskulárny systém

  Včelí peľ obsahuje antioxidanty, ktoré posilňujú cievy a kapiláry, a navyše má silnú schopnosť brániť vzniku krvných zrazenín. Je skvelým pomocníkom pri prevencii srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Navyše, včelí peľ znižuje cholesterol.

  4.     Peľové zrná pomáhajú pri liečbe alergií

  Včelí peľ, teda produkt spracovaný pomocou včelích enzýmov, je bohatý na vitamíny skupiny B, karotenoidy a probiotiká, ktoré pomáhajú znižovať citlivosť organizmu na alergie. Mnohé zdroje uvádzajú, že včelí peľ pomáha znížiť alergické reakcie až o 40 %.

  5.     Posilňuje imunitný systém

  Vďaka životne dôležitým živinám, ktoré včelí peľ obsahuje, najmä však vďaka vitamínom B, C, D a E, bielkovinám, nukleovým kyselinám a horčíku, je účinným prostriedkom na zvýšenie našej odolnosti voči jednoduchším epidémiám chrípky či prechladnutiam.

  6.     Peľ pomáha pri detoxikácii organizmu

  Včelí peľ čistí, upravuje a chráni črevnú mikroflóru a udržuje jej priechodnosť. Navyše je veľmi bohatý na selén, ktorý je v našom tele zodpovedný za odstraňovanie toxínov.

  7.     Zabraňuje starnutiu očí

  Vitamín A, ktorý je prítomný aj v obnôžkovom peli, zabraňuje starnutiu oka, sietnice i šošovky.

  Kedy a ako začať užívať včelí peľ

  Včelí peľ sa konzumuje ráno, na lačno. Na začiatku odborníci odporúčajú pol lyžičky granuliek včelieho peľu, ktorý si necháte rozpustiť pod jazykom. Počkáte 20 minút a potom sa môžete napiť. Dávku postupne zvyšujeme. Pri apiterapii sa totiž včelí peľ užíva trikrát za deň, vždy pred jedlom.

  Bonusový tip: Pre zlepšenie chuti a zvýšenie terapeutických vlastností obnôžkového peľu si môžete včelí peľ zmiešať s medom v rovnakom pomere.