Preskočiť na obsah

Konzultačné hodiny (Iveta Krajňaková) každý piatok v čase 9:00 – 15:00 hod. už iba mailom na [email protected].

Domov | Apiblog | Používanie apiproduktov | Včelí peľ: 7 dôvodov, prečo ho užívať

Včelí peľ: 7 dôvodov, prečo ho užívať

    Vedeli ste, že včelí peľ nemôže chýbať v žiadnom potravinovom balíčku pre kozmonautov? Prečítajte si náš najnovší článok a spoznajte tento jedinečný, čisto prírodný produkt.

    Čo je včelí peľ?

    Včelí peľ je kvetový peľ, ktorý včely spolu s nektárom zbierajú z medonosných rastlín, najčastejšie jedného typu. Tento peľ zbierajú ako svoju potravu tak, že ho zlepia svojimi slinami a v špeciálnom „koši“ na zadných nohách prinesú do úľa. Včelár pre získanie tohto včelieho produktu zúži vchod do úľa, takže sa lietavky pri vlietnutí do vnútra otrú o vchod a prídu o časť svojho „úlovku“.

    Včelí peľ: Farba, vôňa a chuť

    Tvar, farba, veľkosť a váha zrniek včelieho, obnôžkového peľu závisia od rastlín, z ktorých pochádzajú. Zrnká môžu byť guľaté, kužeľovité, zvoncovité, ihlanovité, ich farba sa pohybuje na škále žltá, oranžová, zelená, ba až čierna. Má výraznú kvetinovú vôňu a korenistú chuť s nádychom horkej.

    Chemické zloženie včelieho peľu

    Chemické zloženie obnôžkového peľu záleží na rastline, z ktorej je peľ zbieraný, na geografickej oblasti, klimatických podmienkach, pôdnom type a druhu včiel. Vo včeľom peli sa nachádza približne 250 látok, vrátane všetkých 22 známych aminokyselín a dôležitých proteínov, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyprodukovať. Obsahuje tiež nukleové kyseliny, ľahko stráviteľné karbohydráty, lipidy, mastné kyseliny, fenolové zlúčeniny, enzýmy, koenzýmy a vitamíny.

    Dobrá rada: Včelí peľ môže taktiež vyvolať alergickú reakciu. Aby ste sa uistili, že naň nie ste alergickí, urobte si test tolerancie. Naneste malé množstvo granuliek na kožu (napr. zápästie), zmáčajte vodou a nechajte niekoľko minút pôsobiť. V prípade svrbenia alebo začervenania pokožky peľ nekonzumujeme.

    Účinky včelieho peľu

    Zaradenie obnôžkového peľu do svojho jedálnička ocenia všetci, ktorí chcú byť fit a urobiť pre svoje zdravie niečo naviac.

    Včelí peľ pomáha:

    • odstrániť zadržiavanie vody v tele,
    • regulovať krvný tlak a cholesterol,
    • chrániť pečeň, žlčník a obličky,
    • zvyšovať fyzickú zdatnosť,
    • posilniť imunitu,
    • brániť predčasnému starnutiu.

    Zaujímavosť: Klinické výskumy včelieho peľu potvrdzujú jeho pozitívny vplyv na „návrat mužskej sily“ a jeho schopnosť pôsobiť ako prevencia zápalu prostaty.

    7 dôvodov, prečo jesť surový včelí peľ

    1.     Peľ je bohatý zdroj energie

    Široké spektrum živín, ktoré sa vo včeľom peli nachádzajú posilňuje odolnosť organizmu, pomáha bojovať proti únave a apatii a pomáha udržiavať optimálnu telesnú a duševnú kondíciu počas celého dňa.

    2.     Znižuje stres a zlepšuje náladu

    Táto schopnosť je podmienená tým, že včelí peľ obsahuje všetkých 22 esenciálnych mastných kyselín, práve ktoré sú známe pre svoju schopnosť redukovať stres a vyvolať dobrú náladu. Včelí peľ je tiež dobrým pomocníkom v boji proti migrénam, neurózam či nespavosti, zbavuje únavy.

    3.     Podporuje kardiovaskulárny systém

    Včelí peľ obsahuje antioxidanty, ktoré posilňujú cievy a kapiláry, a navyše má silnú schopnosť brániť vzniku krvných zrazenín. Je skvelým pomocníkom pri prevencii srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice. Navyše, včelí peľ znižuje cholesterol.

    4.     Peľové zrná pomáhajú pri liečbe alergií

    Včelí peľ, teda produkt spracovaný pomocou včelích enzýmov, je bohatý na vitamíny skupiny B, karotenoidy a probiotiká, ktoré pomáhajú znižovať citlivosť organizmu na alergie. Mnohé zdroje uvádzajú, že včelí peľ pomáha znížiť alergické reakcie až o 40 %.

    5.     Posilňuje imunitný systém

    Vďaka životne dôležitým živinám, ktoré včelí peľ obsahuje, najmä však vďaka vitamínom B, C, D a E, bielkovinám, nukleovým kyselinám a horčíku, je účinným prostriedkom na zvýšenie našej odolnosti voči jednoduchším epidémiám chrípky či prechladnutiam.

    6.     Peľ pomáha pri detoxikácii organizmu

    Včelí peľ čistí, upravuje a chráni črevnú mikroflóru a udržuje jej priechodnosť. Navyše je veľmi bohatý na selén, ktorý je v našom tele zodpovedný za odstraňovanie toxínov.

    7.     Zabraňuje starnutiu očí

    Vitamín A, ktorý je prítomný aj v obnôžkovom peli, zabraňuje starnutiu oka, sietnice i šošovky.

    Kedy a ako začať užívať včelí peľ

    Včelí peľ sa konzumuje ráno, na lačno. Na začiatku odborníci odporúčajú pol lyžičky granuliek včelieho peľu, ktorý si necháte rozpustiť pod jazykom. Počkáte 20 minút a potom sa môžete napiť. Dávku postupne zvyšujeme. Pri apiterapii sa totiž včelí peľ užíva trikrát za deň, vždy pred jedlom.

    Bonusový tip: Pre zlepšenie chuti a zvýšenie terapeutických vlastností obnôžkového peľu si môžete včelí peľ zmiešať s medom v rovnakom pomere.